Czy kredyt dla emeryta jest możliwy?

Czy kredyt dla emeryta jest możliwy?

Kto może zaciągnąć kredyt bankowy? Osoby, które wykazują odpowiednią zdolność kredytową? Jakie czynniki brane są pod uwagę podczas jej wyliczania? Wiele zależy od indywidualnej polityki kredytowej, jaką ustala każda instytucja bankowa. Czy w związku z tym kredyt dla emeryta jest możliwy? Czy seniorzy są wiarygodnymi i wypłacalnymi klientami? Dowiedz się już teraz.

Kredyt dla emeryta – jak wyliczana jest zdolność kredytowa?

Każdy bank prowadzi własną politykę kredytową, przez co warunki udzielania kredytów są za każdym razem inne. W przypadku seniorów zdolność kredytowa wyliczana jest na podobnych warunkach, jak w przypadku młodszych kredytobiorców. Nie da się jednak ukryć, że kredyt dla emeryta może być udzielony na nieco gorszych warunkach, właśnie ze względu na wiek kredytobiorcy.

Każda instytucja bankowa określa maksymalny wiek swoich potencjalnych klientów. Na rynku usług finansowych funkcjonują także te banki, które nie dają takich ograniczeń. Właśnie dlatego należy zawsze porównać co najmniej kilka konkurencyjnych względem siebie ofert i wybierać te współprace, dzięki którym możliwy jest kredyt dla emeryta – 80 lat nie powinno być żadną przeszkodą, jeśli tylko klient posiada środki na spłatę zobowiązania.

Banki, które dają możliwość uzyskiwania finansowego wsparcia seniorom, biorą przede wszystkim pod uwagę wartość ich świadczeń emerytalnych czy też rentowych oraz dodatkowe źródła dochodu. To one mają główne znaczenie dla wypłacalności potencjalnego klienta w podeszłym wieku. Co ciekawe, większość instytucji bankowych stawia dodatkowe ograniczenia takim kredytobiorcom. Najczęściej żądają dodatkowych zabezpieczeń, na przykład w formie ubezpieczeń kredytu. Popularnością cieszy się też kredyt dla emeryta pod zastaw nieruchomości. W tym przypadku dodatkowym zabezpieczeniem nie są środki, jakie generuje każdego miesiąca emeryt, ale nieruchomość, jaka jest jego własnością.

Kredyt dla emeryta – jakie zobowiązania może zaciągać senior?

Najczęściej emeryt sięga po kredyt gotówkowy na dowolny cel, ale banki oferują takim klientom również kredyty celowe, wedle indywidualnych potrzeb. Patrząc jednak na możliwości spłaty osoby, której źródłem dochodu jest świadczenie emerytalne czy też rentowe, całkowita wartość kredytu jest znacznie niższa, aniżeli w przypadku osób aktywnych zawodowych i młodszych. Pamiętajmy także, że kredyt dla emeryta może zostać udzielony na krótszy czas, czyli na mniejszą liczbę rat, przez co ich wysokość będzie wyższa. Wyjątkiem są dodatkowe zabezpieczenia, w tym zastaw domu. W takich przypadkach oferta kredytowa dla seniorów jest naprawdę korzystna i zawsze dopasowana do indywidualnych potrzeb.

Kredyt dla emeryta – senior jako współkredytobiorca

Dochód z tytułu otrzymywania emerytury czy renty jak najbardziej może wliczać się w skład zdolności kredytowej. To dlatego osoby młode, które nie wykazują odpowiedniej wypłacalności, podejmują próby zaciągania takich zobowiązań wraz ze współkredytobiorcą, na przykład rodzicem-emerytem. Dla banków takie zabezpieczenie jest akceptowalne. Tylko niektóre instytucje ograniczają możliwość brania zobowiązań kredytowych ze względu na wiek. Wiek może stanowić też przeszkodę, jeśli współkredytobiorcą ma być emeryt w przypadku kredytu hipotecznego. Ten kredyt charakteryzuje się wysokim ryzykiem kredytowym.

Jak wybrać dobry kredyt dla emeryta?

Najlepszą opcją jest kredyt dla emeryta online, który pozwala uzyskać finansowe wsparcie bez konieczności wychodzenia z domu – w czasach pandemii koronawirusa jest to najbezpieczniejsza opcja. To też kredyt, który udzielany jest bez ograniczeń wiekowych, na potrzebną kwotę i liczbę rat wedle wskazań potencjalnego klienta. Aby taki uzyskać, warto zawsze porównać aktualne oferty różnych instytucji bankowych. Każdy bank oferuje inny kredyt dla emeryta. PKO czy inna instytucja może w pełni akceptować dochód z tytułu emerytury, zaś ograniczona będzie wartość zobowiązania. Inne podmioty będą żądać dodatkowych zabezpieczeń, o których wspominaliśmy wyżej. To dlatego świetnie sprawdzają się rankingi kredytów dla emeryta. W tych zestawieniach uwzględnione zostają warunki, zgodnie z którymi banki weryfikują zdolność kredytową seniorów. Dzięki temu można wybierać te, które są pod tym względem najbardziej liberalne. Zawsze trzeba też uwzględniać rzeczywiste potrzeby oraz możliwości spłaty emeryta. Wiemy przecież, że świadczenia tego rodzaju nie są wysokie, a kredyt nie może być czynnikiem, który przyczynia się do utraty płynności finansowej. Decyzja o zaciągnięciu zobowiązania bankowego zawsze musi być podejmowana racjonalnie i znaczenia nie ma tutaj wiek kredytobiorcy. Ze szczególną uwagą należy wybierać kredyty, jeśli ich dodatkowym zabezpieczeniem ma być zastaw nieruchomości. W skrajnych przypadkach senior może przecież stracić cały swój majątek.

admin

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *